A boy bought 8 pencils for₹46.80 . what is the cost of each pencil ?
Answers
Answered by
5
Answer:
1 pencil=5.60 rs.
when u divide the rupee by no. of pencils u will get the answer
Answered by
10
Answer:
6.10
Step-by-step explanation:
46.80÷8=6.10
Check-6.10×8=46.80
Similar questions