A bus covers a distance of 250km from delhi to jaipur towards west in 5hrs in the morning and returns to delhi in the evening covering the same distance of 250km in 5hrs find average spped and velocity
Answers
Answered by
8
1. avg. velocity = 0 , bcoz. displacement is 0
2.avg. speed = total distance travelled/total time taken
=250+250/5+5
= 500/10
= 50m/s
2.avg. speed = total distance travelled/total time taken
=250+250/5+5
= 500/10
= 50m/s
Similar questions
Social Sciences,
10 months ago
English,
10 months ago
Social Sciences,
10 months ago
Chemistry,
1 year ago
Math,
1 year ago
Social Sciences,
1 year ago
English,
1 year ago