Physics, asked by sushmasingh9161o, 2 months ago

A Bus was moving a speed of 54 km/ h. on applying brakes it stopped in 8 second . calculate the acceleration​

Answers

Answered by harisreeps
2

Answer:

A Bus was moving a speed of 54km/h on applying brakes it stopped in 8s the acceleration​ of the bus is 1.8m/s^{2}

Explanation:

The speed is the rate of change of distance by time if there is a change in velocity with respect to the time it is called acceleration.

From the question, it is given that speed of the bus is V=54km/h

To convert km/h to m/s we need to multiply it with 5/18 so

speed of the bus is V=54*5/18=15m/s

after applying the brake the bus is stopped, the time taken to stop the bus is

t=8s

now the acceleration is  a=v/t

substituting the given values we get,

a=15/8=1.8m/s^{2}

Similar questions