Physics, asked by aadila37, 11 months ago

a car moves with 72 km/hr speed to 36km/hr speed in three hours ,it's acceleration is

(a) 9 m/s2
(b) 3 m/s2
(c) 10 m/s2
(d) 3.3 m/s2​

Answers

Answered by mahakpanjwani
1

Answer:

the correct answer is 3.3m/s²

Explanation:

u=72km/hr

=20m/s

v=36km/hr

=10m/s

t=3h

a=v-u/t

a=20-10/3

a=10/3

a=3.3m/s²

Similar questions