A car moving on a straight path covers a distance of 1 kilometre due east in hundred seconds what is the velocity of car
Answers
Answered by
0
Answer:
10 meter/second
Step-by-step explanation:
Here ,
● distance cover by car = 1 kilometer
= 1000 meter
and time is taken = 100 seconds
so ,
velocity = 1000 meter / 100 seconds
velocity = 10 meter/second
Similar questions