a car speeds from 4m/s to 10m/s in 6seconds.find acceleration
Answers
Answered by
3
Acceleration = a = V-U/t = 10-4/6 = 6/6
= 1 m/s
leave a likeeee
Answered by
0
Answer:
The answer is -----
=》 1m/s
HOPE IT HELPS U........
Similar questions
Biology,
7 months ago
Social Sciences,
7 months ago
Math,
7 months ago
Math,
1 year ago
Physics,
1 year ago