Math, asked by armaang791, 1 month ago

A car travels 90 km in 150 mins
1. find the distance covered in 120 minutes with same speed.

Answers

Answered by satyam21461
1

Answer:

a) 50 minutes

b) 72 kilometres

Step-by-step explanation:

Distance covered = 90 km

Time= 150 mins

a)

Time taken to cover 30 km = 150÷90 × 30

= 50 mins

b)Distance coverd in 120 minutes = 90÷150 × 120

= 72 km

Answered by manvisingh2510
0

Time taken by the car to cover 90 km= 150 mins

Time taken by the car to cover 1 km= 150/90

= 5/3 mins

= 100 mins

Time taken by the car to cover 'x' km= 120 mins

.°. 'x' km = 120/100

= 6/5

= 72 km

Similar questions