Economy, asked by drakejohnson2391, 8 months ago

A company manufactures hair dryers. It buys some of the components, but it makes the heating element, which it can produce at the rate of 800 per day. Hair dryers are assembled 250 days a year, at a rate of 300 per day. Because of the disparity between the production and usage rates, the heating elements are periodically produced in batches of 2,000 units.

Answers

Answered by sahilraj1479
0

Answer:

0.98

Explanation:

9,8

no copyright infringement intended

Answered by sarancs99
1

Answer:

Explanation:

Number of batches of heating elements produced annually = 300 per day*250 days

Batch size = 2000

Number of batches = 300*250/2000 =  37.5

Number  of inventory daily during  production  

= Daily production rate – Daily usage rate

= 800 – 300 = 500

Inventory in hand 2 days later = 500*2 = 1000

Inventory for the  heating elements = Batch size x ( 1 – daily requirement/ Daily production )  

= 2000*(1-300/800) = 1250

Average Inventory = ( Max. inventory + Min inventory )/ 2  

= 1250/2 = 625

we already have that  37.5 batches of production of heating elements are required  

Setup time of heating element per batch to use = 1/2 day  

Total set up time required in a year = 0.5*37.5 = 18.75days

Number of heating elements required in a year = 300*250 = 75000

At production rate of 800 per day ,with no setup time required for heating element =  75000/800 = 93.75 days

total time required in a year for heating elements will now be

= Actual production time + Setup time

= 93.75 + 18.75 = 112.5 days

which means the spare time available annually to produce other components = 250 – 112.5 = 137.5 days = 138days

Similar questions