a. Cost of 9 pens is 27. Cost of 1 pen is 9.*
1 point
True
False
Answers
Answered by
0
Answer:
false 3₹ is the cost of one pen
Step-by-step explanation:
9pens=27₹
one pen cost is :
27/9=3
Hence,3₹is the cost of one pen
Answered by
0
Answer:
false, rupees 3 is the cost of 1 pen
Similar questions
Economy,
2 months ago
Social Sciences,
2 months ago
Science,
2 months ago
English,
5 months ago
Biology,
1 year ago