A cyclist covers 12km in 1 h. What is he speed
Answers
Answered by
2
Answer:
A speed of the cyclist is 200m
Answered by
0
Answer:
ans is 12 km/hr
Step-by-step explanation:
speed = distance/time taken to cover distance
= 12 /1
= 12km/hr
this also equals to 12×1000/ 60 ×60 meter/sec
= 12 × 5 / 18
= 2×5 /3
= 10/3
= 3.333m/s
Similar questions