A farmer sold two bullocks for rs24000 each.On 1bullock he gained 25%and on the other he lost 20%.Find his total profit or loss percent
Answers
SP of 1 bull = 24000
P = 25 %
P = 25/100*24000
P = 6000
CP = SP - P
24000 - 6000 = 18000
SP of 2 bull = 24000
L = 20 %
L = 20/100*24000 = 4800
CP = SP + L
24000 + 4800 = 28800
Total SP =48000
Total CP = 46800
L = 2800
L % = L/CP*100
2800/46800*100 = 6 %
plzzz mark it brainliest
Answer: 2.43%
Explanation:
On 1st Bullock He gains 25%,
Therefore,
Cost Price of the 1st bullock
= 24000 * 100/125
= 19200
On 2nd Bullock He lost 20%
Cost price of second Bullock
= 24000 * 100/80
= 30000
Total Selling Price for 2 bullocks
= 24000 + 24000
= 48000
Total cost price of 2 bullocks
= 19200 + 30000
= 49200
We know that,
Loss = CP - SP
= 49200 - 48000
= 1200.
We know that,
Loss% = (Loss/CP) * 100
= (1200 * 100/49200)
= 2.43%
Therefore, Total loss percent of Farmer is 2.43%
Explanation:
In this question, There are given 2 Bullocks which were sold for 24000 each.
On 1 Bullock He gains 25% And,
On 2nd Bullock He lost 20%
So, First we find the cost price of 1st and 2nd Bullock. Which is 19200 and 30000
And, Later we find the total selling price of 2 Bullocks, which we get 48000.
We do, Loss = C.P - S.P
We get 1200
After that, we get Lost percent as 2.43%