Physics, asked by lakshmighimere, 1 month ago

A force acts for 0.1s on a body of mass 2.0kg initially at rest. The force is then withdrawn and the body moves with a velocity of 2m/s -². Find the magnitude of force.

A cricket ball of mass 150g moving at a speed of 25 m/s -¹ is brought to rest by a player in 0.03s. Find the average force applied by the player.

A body of mass 500g, initially at rest, is acted upon by a force which causes it to move a distance of 4m in 2s. Calculate the force applied. ​

Answers

Answered by pnithinraj07
0

Answer:

Explanation:

1)  Given:

Force (f)=?,

time (t)=0.1 s

mass (m) = 2 kg

initial velocity (u)= 0 m/s    (because it is at rest)

final velocity (v) = 2m/s

Proof:

acceleration (a) = final velocity - initial velocity

                                              time    

a=2-0

    0.1

a=20m/s²

F=m * a

F= 2*20

F=40 N

Similar questions