A grocer buys eggs at 10 for rupees 8 and sell at 8 for rupees 12 find his gain or loss by selling 40 eggs.
please answer guys.....
Answers
Answered by
5
Answer:
Cost price per egg = 8/10 = 0.8.
Selling price per egg = 10/8 = 1.25.
Gain = 1.25 - 0.8 = 0.45
%gain = (0.45 *100)/0.8 = 56.25%.
I Hope it will help!
^_^
Cost price per egg = 8/10 = 0.8.
Selling price per egg = 10/8 = 1.25.
Gain = 1.25 - 0.8 = 0.45
%gain = (0.45 *100)/0.8 = 56.25%.
I Hope it will help!
^_^
Answered by
17
Hey There!
___________________________
According to Question, Buys eggs means, C.P of 10 eggs = ₹8
And S.P of 8 eggs = ₹12
Therefore, C.P of 1 egg = ₹
= ₹0.8
S.P of 1 egg = ₹
= ₹1.5
Gain = S.P - C.P
Gain = ₹1.5-0.8
Gain = ₹0.7 on each egg .
Gain for 40 Eggs =![40\times \frac{7}{10} 40\times \frac{7}{10}](https://tex.z-dn.net/?f=+40%5Ctimes+%5Cfrac%7B7%7D%7B10%7D)
![4{\cancel{0}} \times \frac{7}1{\cancel{0}} 4{\cancel{0}} \times \frac{7}1{\cancel{0}}](https://tex.z-dn.net/?f=+4%7B%5Ccancel%7B0%7D%7D+%5Ctimes+%5Cfrac%7B7%7D1%7B%5Ccancel%7B0%7D%7D+)
Therefore, Gain = ₹28
![Gain \% = \frac{Gain\times100}{C.P} Gain \% = \frac{Gain\times100}{C.P}](https://tex.z-dn.net/?f=+Gain+%5C%25+%3D+%5Cfrac%7BGain%5Ctimes100%7D%7BC.P%7D+)
Therefore,![Gain \% = \frac{0.7\times100}{\frac{8}{10}} Gain \% = \frac{0.7\times100}{\frac{8}{10}}](https://tex.z-dn.net/?f=+Gain+%5C%25+%3D+%5Cfrac%7B0.7%5Ctimes100%7D%7B%5Cfrac%7B8%7D%7B10%7D%7D+)
Therefore,![Gain \% = \frac{0.7\times100\times10}{8} Gain \% = \frac{0.7\times100\times10}{8}](https://tex.z-dn.net/?f=+Gain+%5C%25+%3D+%5Cfrac%7B0.7%5Ctimes100%5Ctimes10%7D%7B8%7D+)
![Gain\% = \frac{7\times100}{8} Gain\% = \frac{7\times100}{8}](https://tex.z-dn.net/?f=+Gain%5C%25+%3D+%5Cfrac%7B7%5Ctimes100%7D%7B8%7D+)
![Gain\% = \frac{700}{8} Gain\% = \frac{700}{8}](https://tex.z-dn.net/?f=+Gain%5C%25+%3D+%5Cfrac%7B700%7D%7B8%7D+)
![Gain\% = 87.5 Gain\% = 87.5](https://tex.z-dn.net/?f=+Gain%5C%25+%3D+87.5+)
____________________________
Thanks!
Hope This Helps!
Have a Great day dear :)
___________________________
According to Question, Buys eggs means, C.P of 10 eggs = ₹8
And S.P of 8 eggs = ₹12
Therefore, C.P of 1 egg = ₹
S.P of 1 egg = ₹
Gain = S.P - C.P
Gain = ₹1.5-0.8
Gain = ₹0.7 on each egg .
Gain for 40 Eggs =
Therefore, Gain = ₹28
Therefore,
Therefore,
____________________________
Thanks!
Hope This Helps!
Have a Great day dear :)
Anonymous:
Great :p
Similar questions