A helicopter covers 360 km in 120 minutes. Calculate its speed in km/h and m/s.
Answers
Answered by
2
Answer:
Hope this will help you.
Attachments:

Answered by
4
Answer:
120 min =2 hrs
distance=360km
speed =distance÷ time= 360÷2=180km/hr
therefore ans= 180km/hr
Similar questions
Science,
6 months ago
English,
6 months ago
Math,
11 months ago
India Languages,
1 year ago
Chemistry,
1 year ago