Physics, asked by harshdeora2014, 1 year ago

A machine weighing 1500 N is supported by two chains attached to some point on the machine. One of these ropes goes to a nail in the wall and is inclined at 30° to the horizontal and goes to the hook in ceiling and is inclined at 45° to the horizontal. Find the tensions in the two chains.

Answers

Answered by Ishi262
21
by lami's theorem
T1/ sin(90+45) = T2/sin(90+30)= T3/sin (105)

T1/sin 135= T2/sin 120 = 1500/sin105
.•. T1 = (1500*sin135)/sin105
= 1098.96 N
T2= (1500*sin120)/sin105= 1346.11/N
Answered by dieu23
0

Answer:

1098.96N,1346.11N

Explanation:

T1/sin(135)=1500/sin105

=1500sin135/sin105

=1500*0.707/0.965

=1098.96N

T2/sin120=1500/sin105

=1500*sin120/sin105=1500*0.866/0.965

=1346.11N

Similar questions