Math, asked by hemantpink8, 1 month ago

A man covers a distance of 12 1/2kilometres in 1 1/4hours. How much distance will he cover in 1 hour?​

Answers

Answered by Anonymous
4

Answer:

24 km

Step-by-step explanation:

Distance= 12/2 km or 6 km)

Time= 1/4 hours or 0.25 hours

Speed= Distance/ Time

         = 6/0.25

         = 24 km/h

D= S*T

Distance travelled in an hour= 24*1=24 km

hope this will helps you

please mark me as a brainliest

Answered by Anonymous
1

Step-by-step explanation:

Distance= 12/2 km or 6 km)

Time= 1/4 hours or 0.25 hours

Speed= Distance/ Time

= 6/0.25

= 24 km/h

D= S*T

Distance travelled in an hour= 24*1=24 km

Similar questions