Physics, asked by anilsonu919, 1 month ago

A man drives 500 m straight in 100 sec. Then it turns back and drives 700 m straight in 50 sec. Find the average velocity of the car.​

Answers

Answered by jantyspeaks
0

Answer:

The average velocity of the car is 1.33 m/s

Explanation:

Total distance covered = (500 + 700) m = 1200 m

Total displacement = (700 - 500) m = 200 m

Total time = (100 + 50) sec = 150 sec

Average velocity = Displacement/Time

Average velocity of the car = \frac{200}{150} = 1.33 m/sec

Attachments:
Similar questions