A man sells a tv at a profit of 25% of the cost. had he sold it at a profit of 25% of the selling price, his profit would have increased by 5% of the cost price plus rs 100. find the cost of tv.
Answers
Answered by
5
51.25 answer
let cp equal to 100
25 percent profit=100+25=125
25 percent of 125=31.25+125=156.25
subtract rupees 100 remain 56.25
subtract 5 percent of 100 i.e 5
remain 56.25-5=51.25 as your answer
let cp equal to 100
25 percent profit=100+25=125
25 percent of 125=31.25+125=156.25
subtract rupees 100 remain 56.25
subtract 5 percent of 100 i.e 5
remain 56.25-5=51.25 as your answer
Answered by
13
Answer:
The cost price of the TV is Rs.8000.
Step-by-step explanation:
Given : A man sells a tv at a profit of 25% of the cost. He sold it at a profit of 25% of the selling price, his profit would have increased by 5% of the cost price plus rs 100.
To find : The cost of tv?
Solution :
Let the cost price of the TV is x.
A man sells at profit of 25%.
So, The selling price of the TV is
When he sold he get the profit of 25%.
New profit he gets is
P=25% of SP
According to question,
New profit - Earlier Profit = 5% CP + 100
Therefore, The cost price of the TV is Rs.8000.
Similar questions