Physics, asked by hemshp, 1 year ago

A man walks 20 Km in 4 hours.Find his speed?

Answers

Answered by avitaylor101
120

Explanation:

Distanced covered = 20km

time taken = 4 hrs

speed = S/t

=20 /4 = 5 km/hrs

Answered by sarahssynergy
26

SPEED = DISTANCE COVERED/TIME TRAVELLED

Explanation:

  • given distance = 20km.
  • time taken  =4hrs.
  • speed =distance covered /time taken

                   =20km/4hrs

                   =5km/hr

Similar questions