(a) P = 400, R = 5% per annum, T = 2 years
Answers
Answered by
17
Answer :-
Given :-
- Principal = Rs. 400
- Rate of interest = 5% p.a.
- Time = 2 years
To Find :-
- Simple interest
Solution :-
We know that,
Simple interest = P × R × T / 100
Substituting the value in formula -
Simple interest = 400 × 5 × 2 / 100
= 4 × 5 × 2
= 20 × 2
= 40
Simple interest = Rs. 40
Answered by
3
Answer:
simple interest = 40
Step-by-step explanation:
simple interest formula is
principal×rate of interest×time/100
400×5×2/100 =40
Similar questions