Math, asked by sagarsharma, 1 year ago

a pack of 12 pencil costs RS 24 ria has only RS 10with her. how many pencils can ria buy with this amount? full statement


Anonymous: hai SEJAL

Answers

Answered by Sejal11111
0
5 pencils
here is the answer-
cost of 12 pencils is Rs 24
cost of 1 pencil = 24/12 = Rs 2
therefore with Rs 10 she can buy
10/ 2 = 5 pencils
THANK YOU :)

sagarsharma: thanks
Anonymous: why
Similar questions