a pack of 12 pencil costs RS 24 ria has only RS 10with her. how many pencils can ria buy with this amount? full statement
Anonymous:
hai SEJAL
Answers
Answered by
0
5 pencils
here is the answer-
cost of 12 pencils is Rs 24
cost of 1 pencil = 24/12 = Rs 2
therefore with Rs 10 she can buy
10/ 2 = 5 pencils
THANK YOU :)
here is the answer-
cost of 12 pencils is Rs 24
cost of 1 pencil = 24/12 = Rs 2
therefore with Rs 10 she can buy
10/ 2 = 5 pencils
THANK YOU :)
Similar questions
Math,
9 months ago
English,
1 year ago
CBSE BOARD X,
1 year ago
Biology,
1 year ago
Math,
1 year ago