A person buys 75 toffees for 20rs and sells 16 of them at 50rs .Fi d profit or loss?
Answers
Answered by
0
Step-by-step explanation:
Cost price of 1 toffee = 20/75 = 0.26;
Cost price of 16 toffes = .26*16 = 4.26;
Selling price of 16 toffes = 50rs.;
Profit = Selling price - Cost Price;
Profit = 50-4.26;
= 45.74
Answered by
0
Given :
A person bought 75 toffees for 20 Rs. and sold 16 of them at 50 Rs.
To Find :
The profit or loss and by how much.
Solution :
Since the cost of 75 toffees = 20 Rs.
Therefore, the cost of 1 toffee =
The cost of 16 toffees =
= 4.267 ≈ 4.27 Rs.
The person sold 16 toffees for Rs. 50, hence he made a profit because selling price is more than the cost price.
Profit = selling price - cost price
= 50.00 - 4.27
= 45.73 Rs.
He made a profit of 45.73 Rs. for 16 toffees.
Similar questions
Math,
6 months ago
Computer Science,
6 months ago
India Languages,
6 months ago
Biology,
1 year ago
English,
1 year ago
Social Sciences,
1 year ago
Math,
1 year ago
English,
1 year ago