Math, asked by Sunny9142, 1 year ago

A person buys 75 toffees for 20rs and sells 16 of them at 50rs .Fi d profit or loss?

Answers

Answered by acesolution2017
0

Step-by-step explanation:

Cost price of 1 toffee = 20/75 = 0.26;

Cost price of 16 toffes = .26*16 = 4.26;

Selling price of 16 toffes = 50rs.;

Profit = Selling price - Cost Price;

Profit = 50-4.26;

= 45.74

Answered by eudora
0

Given :

A person bought 75 toffees for 20 Rs. and sold 16 of them at 50 Rs.

To Find :

The profit or loss and by how much.

Solution :

Since the cost of 75 toffees = 20 Rs.

Therefore, the cost of 1 toffee = \frac{20}{75}

The cost of 16 toffees = \frac{20}{75}\times 16

                                    = 4.267 ≈ 4.27 Rs.

The person sold 16 toffees for Rs. 50, hence he made a profit because selling price is more than the cost price.

Profit = selling price - cost price

        = 50.00 - 4.27

        = 45.73 Rs.

He made a profit of 45.73 Rs. for 16 toffees.

Similar questions