a rectangular field is measured 299 by 210 m. How long will it take for a. girl to go two times round the field if she walks at the rate of 1.5 m/sec
Answers
Answer:
the cost of a day earlier in a day is there a new one is the same as 57 is the profit percentage of a man
Step-by-step explanation:
the first emoji of a man of India was the day and she is a good guy who is a girl and boy who are the most of her in a day or the cost of a person of the wood which we have to be a good guy.
Given length of the rectangular field=290m
Also breadth of the rectangular field=210m
We know that perimeter of the rectangular field = 2(Length + Breadth) = 2(290 + 210) = 1000 m Distance covered by the girl = 2 x Perimeter of the rectangular field = 2 x 1000 = 2000 m The girl walks at the rate of 1.5 m/sec. Speed of the girl = 1.5 x 60 m/min = 90 m/min
Speed=Distance/Time
So,time taken by the girl=Distance/Speed
=2000/90
22²/9 min
Hence,the girl will take 22²/9min to go two times around the field.