Chemistry, asked by jiminssijikook456, 1 month ago

A sample of coal contains C – 83%, S – 2%,0 -2%, N – 2.5%, Ash – 3.5%. and NCV of coal is 8390 kcal/kg. Calculate % of Hydrogen & G.C.V of coal.​

Answers

Answered by epsibhapramila22sl
0

Answer:

The % of Hydrogen is 9% and the G.C.V of coal is 7803 kcal/kg.

Explanation:

Given:

Carbon, C – 83%

Sulphur, S – 2%

Nitrogen, N – 2.5%

Ash – 3.5%.

NCV of coal = 8390 kcal/kg

To find: % of Hydrogen & G.C.V of coal.​

Finding the % of Hydrogen,

100-(83+2+2.5+3.5)=100-91\\=9\%

Let the latent heat be 587 kcal/kg.

Finding the G.C.V,

GCV=NCV+Latent \: heat\\=8390-587\\=7803 \;kcal/kg

Hence, the GCV and % of hydrogen are found.

Answered by joyjose5697
0

Answer:

Percentage of hydrogen is 9%.

G.C.V of coal = 7803 kcal/kg

Explanation:

It is given that:

Carbon 83%; Sulphur 2%; Nitrogen 2.5%; Ash 3.5%; NCV of coal 8390 kcal/kg

Now from the law of conservation of mass:

100 - (83+2+2+2.5+3.5)= percentage of hydrogen\\100-91=9%\\

So, the percentage of hydrogen is 9%.

We know that the latent heat of coal be 587 kcal/kg.

GCV=NCV-latent heat\\GCV= 8390-587\\GCV= 7803 kcal/kg

#SPJ1

Similar questions