A shopkeeper had 5
1
2
kg of sugar at the beginning of a day. He saw 2
1
4
kg of sugar left
with him at the end of the day. What quantity of the sugar did he sell on that day?
If 1 kg of sugar cost Rs 50.80, what is the total amount collected by selling the sugar?
Answers
Answered by
1
Answer:
can't understand the question properly
Answered by
1
Answer:
Shopkeeper had kg of sugar = 512
Kg of Sugar left = 214
Quantity of sugar he sell on that day = 512- 214 = 298
1 kg of sugar cost = 50.80
Total amount collected = 50.80×298 = 15,138.4
Answer = 15.138.4
Step-by-step explanation:
I hope you understand
Similar questions