Physics, asked by kanpariyabobby, 1 year ago

A silver wire has a resistance of 4.2 ΩΩ at 27 0C and resistance 5.4 ΩΩ at 100 0C. Determine the temperature coefficient of resistance​

Answers

Answered by drvaishaliagrawal79
0

Answer:

0.00168

Explanation:

Answered by Pitymys
18

Answer:

\alpha =3.9 * 10^{-3}

Explanation:

Resistance variation with temperature is given as

R=R_{ref} [1+\alpha T-T_{ref} ]

where R_{ref} is the resistance at reference temperature.

Let the reference temperature is 27^{o} C.

5.4=4.2[1+\alpha (100-27)]

\alpha =3.9 * 10^{-3}

Similar questions