Science, asked by sagardeval592, 1 month ago

A stone is thrown in a vertically upward direction with a velocity of 5 m s-1. If the acceleration of the stone during its motion is 10 m s–2 in the downward direction, what will be the height attained by the stone and how much time will it take to reach there?​

Answers

Answered by dharmbir04698
2

Answer:

If the acceleration of the stone during its motion is 10 m s-2 in the downward direction, what will be the height attained by the stone and how much time will it take to reach there? Therefore, the stone reaches a maximum height of 1.25 meters in a timeframe of 0.5 seconds.

Answered by LittleLazy
0

Given:

The initial velocity of the Stone, u = 5 m/s

Final velocity, v = 0 ( Since the stone comes to rest after reaching max. height)

Acceleartion, a = -g = -10m/s² ( - because the stone is thrown upwards against the acceleration)

To find:

The height attained by the stone and the time taken to reach there.

Solution:

Let s be the max. the height attained by the stone in time t.

According to the first equation of motion,

v = u=at

0 = 5 + (-10)t

t = 0.5s

According to the third equation of motion,

v² = u² + 2as

0 = 25 = 2(-10) s

s = 1.25m

Hence, the stone attains a height of 1.25m in 0.5s.

Similar questions