Math, asked by itzqueen90, 9 months ago

A tangent PQ at a point P of a circle of radius 5 cm meets a line through the centre O at

a point Q so that OQ = 12 cm. Length PQ is :

(A) 12 cm

(B) 13 cm

(C) 8.5 cm

(D) √119 cm

Answers

Answered by shreyasharma09144
10

Answer:

Answer is 119 cm

Step-by-step explanation:

We know that the line drawn from the centre of the circle to the tangent is perpendicular to tangent

therefore, OP perpendicular to PQ

By applying Pythagoras in OPQ

(OP)²+(PQ)²=(OQ)²

=> (5)²+(PQ)²=(12)²

=> (PQ)²=144-25

PQ=√119 cm

Hey buddy! I hope this helps you please mark me as brainliest

Answered by Anonymous
42

ANSWER:-

(D) √119 cm

_______________________

Step by step explain:-

In the above figure, the line that is drawn from the centre of the given circle to the tangent PQ is perpendicular to PQ.

And so, OPPQ

Using Pythagoras theorem in triangle ΔOPQ we get,

Formula:-

 \mathtt{OQ {}^{2}  = OP {}^{2} + PQ {}^{2} }

 \mathtt{12 {}^{2}  =  {5}^{2}  + PQ {}^{2} }

 \mathtt{PQ {}^{2}  = 144 - 25}

 \mathtt{PQ {}^{2}  = 119}

 \mathtt\red{PQ =  \sqrt{119}cm }

So, option D.√119 cm is the length of PQ.

Similar questions