Math, asked by roohshah8, 9 months ago

A train travels 156km in 3 hours. find its speed​

Answers

Answered by skspareek
0

Answer:

52 kilometre Prati ghante ki Raftar se

Answered by guptaamitx
0

Answer:

52 km/ hr

Step-by-step explanation:

t = 3 \: hours

d = 156 \: km

s =  \frac{d}{t}

s =  \frac{156}{ 3}

s = 52 \: km \:  {hr}^{ - 1}

Plz note here-

  • t= time
  • d= distance
  • s= speed
  • 52 km hr-¹= 52 km/hr

Hope It Helps

Similar questions