a vendor buys oranges at 9 for rs. 10 and sells them at 12for rs.16 . find his gain percent
Answers
Answer: 19.81%
Step-by-step explanation:
A vendor buys oranges at 9 for rs. 10
cost price of 9 oranges = 10
cost price of 1 orange = 10/9 = 1.11 rs
now,
he sells them at 12for rs.16
s.p of 1 orange = 16/12 = 1.33 rs
now gain = sp - cp
= 1.33 - 1.11
= 0.22
= 0.22 rs
now gain% = profit *100 /cp
= 0.22*100/1.11
= 22/1.11
= 19.81%
hope it helps u
:)
Answer:
20%
Step-by-step explanation:
According to the question,
Given,
A vendor buys oranges at 9 for
A vendor sells oranges at 12 for .
Then,
The cost price of 9 oranges = 10
The Cost price of 36 orange
The Selling price of
The Selling price of 36 orange
So,
Total gain = selling price - cost price
The total gain after selling 36 oranges is equal to 8Rs.
gain percent
Hence, the gain percent of a vendor after selling oranges is equal to 20%.