Math, asked by narayanjoshi941, 1 year ago

a vendor buys oranges at 9 for rs. 10 and sells them at 12for rs.16 . find his gain percent

Answers

Answered by ollyisa3344
17

Answer: 19.81%

Step-by-step explanation:

A vendor buys oranges at 9 for rs. 10

cost price of 9 oranges = 10

cost price of 1 orange = 10/9 = 1.11 rs

now,

he sells them at 12for rs.16

s.p  of 1 orange = 16/12 = 1.33 rs

now gain = sp - cp

                = 1.33 - 1.11

 

                  = 0.22

                     = 0.22 rs

now gain% = profit *100 /cp

                 = 0.22*100/1.11

   

                 = 22/1.11

                  = 19.81%

hope it helps u

:)

Answered by komalsharmasharma199
0

Answer:

20%

Step-by-step explanation:

According to the question,

Given,

A vendor buys oranges at 9 for Rs. 10

A vendor sells oranges at 12 for Rs.16.

Then,

The cost price of 9 oranges = 10

The Cost price of 36 orange = \frac{10}{9}X36 = 40 Rs.

The Selling price of 9 oranges = 10

The Selling price of 36 orange = \frac{16}{12} X36= 48 Rs.

So,

Total gain = selling price - cost price

= 40 - 48\\\\= 8

The total gain after selling 36 oranges is equal to 8Rs.

gain percent

= \frac{gain}{cost~price} X 100\\\\= \frac{8}{40} X 100 \\\\= 20 percent

Hence, the gain percent of a vendor after selling oranges is equal to 20%.

Similar questions