. A Vendor wants to earn a net profit of $25 on
selling 500 newspapers First 200 newspapers cost
him 25 cents each and every newspaper after that
costs him 22 dents each. What should his revenue
be to allow him to achieve the profit he wants, if
his selling expenses are $10?
Answers
Answered by
1
Answer:
c.p for 200 news papers = 200*25/100 = 50,
c.p for next 300 papers = 300*22/100= = 66,
selling expense = 10,
profit required = 25.
Hence he needs to sell all the news papers for a total of 50+66+ 10+25 = 151 . each newspaper should be sold for 500/151 *100= 30 cents approx.
Step-by-step explanation:
Similar questions
Computer Science,
8 months ago
English,
8 months ago
Environmental Sciences,
8 months ago
Biology,
1 year ago
Geography,
1 year ago
English,
1 year ago