a wire has resistance of 3.1 ohm at 30 degree Celsius and 4.5 ohm at 100 degree celsius. The temperature coefficient of resistance to the wire is approximately?
Answers
Answered by
5
Answer:
A wire has resistance of 3.1 ohm at 30 degree Celsius and 4.5 ohm at 100 degree celsius.
Thus,
R1 = 3.1 ohm at t = 30°C
R2 = 4.5 ohm at t = 100°C
We have, R = R0 (1+αt)
So, R1 = R0 (1+α * 30)
R2 = R0 (1+α * 100)
R1 / R2 = [(1+30α) / (1+100α)]
3.1 /4.5 = [(1+30α) / (1+100α)]
Solving the above expression gives:
Temp. coefficient, α = 0.0085 0C-1
Similar questions