Physics, asked by sakethreddysaip2alj8, 1 year ago

All these question with explanation plz

Attachments:

Answers

Answered by sreelakshmi745
2

Answer:

hello

Explanation:

(1) Speed of car in first 15 minutes = 40 km/h

Distance covered = speed × Time taken

60 minutes = 1 hour

15 minutes = 60/15 hour

Distance covered=240×60/15

=10km

Speed of car in next 15 minutes = 60 km/h

distance covered=60×15/60

=15km

,

Total distance covered = (10+15)km = 25 km

∴ 25 km is correct

(2) sorry don t know 2nd question

(3)

When displacement is zero, particle may be at rest, therefore, distance travelled = 0.

But displacement can also be zero,if final position coincides with the initial position after some time,but distance travelled will not be zero.

(4) don't. know

I am so sorry

Similar questions