Math, asked by RajalakshmiDutta, 10 months ago

An apple costs rs 7 each. a watermelon costs rs 5 each. jay spend rs 38 on these fruits.
the number of apples he purchased is?​

Answers

Answered by yashvyas22
1

Answer:

apple is 7x

watermelon is 5y

total money 44

7x+5y=44

if

x=2,y=6

7 (2)+5 (6)=44

14+30=44

44+44

no. of apple he purchase is 2

please plz mark in brainilist

if you are interested in my answer plz give me like and also follow me then I followed you

Similar questions