Physics, asked by lequyanbin, 2 months ago

An arrow is shot vertically upwards at 450m/s

Answers

Answered by itzmecutejennei
1

Answer:

On Earth,

u=50u=50 m\s.

v=0v=0 m\s (since the bullet will eventually come to a stop)

a=−g=−9.8m\s2a=−g=−9.8m\s2

2∗a∗s=v2−u22∗a∗s=v2−u2

s=(v2−u2)/(2∗a)s=(v2−u2)/(2∗a)

s=(−50∗−50)/19.6s=(−50∗−50)/19.6

s≈127.6ms≈127.6m

The bullet will travel approximately 127.6127.6 meters before it begins to fall back down due to gravity.

Answered by keypie25
0

Answer:

C) First, I found the time using the equation .  I knew that voy was 30 m/s because the arrow didn't move horizontally at all.  I put -9.8 m/s squared for gravity because I was only measuring the time it took the arrow to get to the top of it's path.  t = 3.06 seconds.  Then, I plugged the time into the equation for max distance: .  After substituting in the appropriate values, y = 46 m.

CORRECT

Explanation

ok na yan

Similar questions