An electrical appliance is rated 5000w,250v.a man uses this appliance for 10hours and pays a k25 for electrical energy used, calculate the cost of using the electric energy per unit
Answers
Answered by
0
Explanation:
1unit is equivalent to 1KWH ,cost is 50 paise
Attachments:
![](https://hi-static.z-dn.net/files/d9e/3c39c278da447e5b8ee780279090d403.jpg)
Similar questions
Computer Science,
2 months ago
English,
2 months ago
Environmental Sciences,
2 months ago
English,
4 months ago
English,
11 months ago
Math,
11 months ago
Math,
11 months ago