Math, asked by kimberlyosse, 1 year ago

An electricity company charges $12.50 each month for supplying the electricity and $0.12 for every unit of electricity used. bill uses 250 units of electricity in one month.how much does bill pay for the electricity he used.

Answers

Answered by nagalakshmi11
2

Answer:

42.50

Step-by-step explanation:

250*0.12

=30+12.5

=42.50

Similar questions