Physics, asked by akileshkannan7071, 1 year ago

An object is projected with velocity v0 15i+20j

Answers

Answered by tiwaavi
143

Hi. Your Question is incomplete. Correct question will be,

An object is projected with velocity v= 15i+20j considering x along horizontal axis and y along vertical axis.find its velocity after 2s

Given conditions ⇒

Velocity of the Object =  15 \hat{i} + 20 \hat{j}

Velocity along horizontal =  15 \hat{i}

Velocity along vertical =  20 \hat{j}

We know that the Velocity of the Object remains same in horizontal direction since no acceleration acts in horizontal in projectile motion.

∴ Velocity of the object along horizontal will remains same, i.e.,  15 \hat{i}

Velocity of the body along the vertical will change.

∴ u = 20 m/s.

Time(t) = 2 seconds.

Final velocity(v) = ?

Acceleration due to gravity = -g

= - 9.8 m/s²

Now, Using the First equation of motion,

v - u = at

⇒ v - 20 = (-9.8)2

∴ v = 20 - 19.6

⇒ v = 20 - 19.6

∴ v = 0.4 m/s. in y - direction.

 v_y = 0.4

In Vector Form,

Along Vertical direction,   v_y = 0.4\hat{j}

Along horizontal direction    v_x = 15\hat{i}

∴ Velocity of the Object at 2 seconds =  15\hat{i} + 0.4\hat{j}

Magnitude of the Velocity =  \sqrt{(15)^2 + (0.4)^2}

=   \sqrt{(225 + 0.16)}

=   \sqrt{(225.16)}

= 15.01 m/s.

Hence, the velocity of the object after 2 seconds is 15.01 seconds.

Hope it helps.

Answered by karthikasridevipal
1

Answer:

above I sent u the answer

Explanation:

It will work out byeee

Attachments:
Similar questions