Physics, asked by abhinavnaharwal, 2 months ago

an object of mass (m) velocity (v) have kenitic energy 200j. find new kenitic energy if the mass of the object will double​

Answers

Answered by Johnsonmijo
0

Answer:

The new kinetic energy of the object when the mass is doubled is 400 J.

Explanation:

Let the mass of the object be 'm' and the velocity of the object be 'v'.

The kinetic energy of the object is given as 200 J.

The equation to find kinetic energy is:

K.E = (mv²) / 2

We know, K.E = 200 J

If the mass is doubled the new mass, m' = 2m. Then the new kinetic energy will be:

K.E' = (m'v²) / 2

K.E' = (2mv²) / 2

K.E' = 2 × (mv²) / 2

K.E' = 2 × 200

K.E' = 400 J

Similar questions