Ans fast pls
Wooo hooooo
Attachments:

Answers
Answered by
1
b) As V=I*R
12=I*6
I=2 A
a) Now R=V/I
R=6/2
R=3Ohm
c)Now Using Kirchoffs law
V-6-12=0
V=18V
Similar questions