answer fast freinds need solution

Answers
QUESTION :
A train starting from a railway platform and moving with an uniform Acceleration attains a speed of 40 km hr in 10 minutes.
Find its acceleration ..
SOLUTION :
This train startes from the railway platform.
So it's innitial velocity, u = 0 m / s
It attains a speed of 40 kmph
40 kmph = 40 × { 5 / 18 } m / s
=> 11.1 m / s approx.
Time = 10 minutes = 600 seconds.
Now using the Newton's first Equation of motion :
Acceleration = { V - U } / t
=> A = 11.1 / 600 m / s ^ 2
Acceleration = 0.185 m/s ^ 2 approx.
ANSWER :
The acceleration of the train is approximately 0.185 m / s ^ 2.
ADDITIONAL INFORMATION :
The two other equations of motion are :
S = ut + { 1 / 2 } a t ^ 2
V ^ 2 = U ^ 2 + 2AS
Here,
U stands for innitial velocity
V stands for final velocity.
A stands for acceleration.
S stands for displacement.
T stands for time.
Answer:
a= 0.01851 m/s2
Explanation:
we know that :
acceleration = velocity / time
v = 40 km/ hr
in MKS system
= 100/9 m / s
t = 10 min
in MKS system
= 600 sec
a = 100/9×600. = 0.01851 m / s2
I HOPE THIS WILL HELP YOU AND MARK IT AS BRAINLIEST ANSWER