answer koe tou bata do
Attachments:

Answers
Answered by
7
Solution :
Given :-
Diameter of wire = 0.5mm
Resistivity of wire = 1.6×10 Ωm
Resistance of wire = 10Ω
To Find :-
▪ Length of wire
▪ Change in resistance, if the diameter is doubled
Concept :-
Resistivity is the materialistic property of conductor. It doesn't depend upon length and area of conductor.
Formula of resistance in terms of resistivity, length of wire and cross section of wire is given by...
Calculation :-
Answered by
24
length of wire = 1227.6m
Resistance = 2.5ohm
━━━━━━━━━━━━━━━━━━━
⠀⠀⠀
➥ ⠀ Diameter = 0.5mm
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀=0.5×10-³m
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀= 5 × 10-⁴m
➥⠀⠀Resistivity (p) = 1.6 × 10^-8 ohm meter.
we need to find the length of the wire.
⠀⠀⠀
➥⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀ [A= πd²/4]
so,⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀l= Rπd²/4p
➜⠀⠀⠀
➜⠀⠀⠀
➜⠀⠀⠀
If the diameter of wire is doubled then the resistance will become ¼th of the original resistance.
since ,
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀R ∝ 1/A
⠀⠀⠀⠀⠀⠀now restance R/4
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ = 10/4
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━
Similar questions