answer only with solution
Attachments:

Answers
Answered by
1
3 . 6.25 ×10 ^18
4 . 0.5C
3 . EXPLANATION
IF 1 Ampere of current passes through any point , then the number of electrons is equal to columb of charge i.e [6.25 ×10^18 ]
4 .Explanation:
4 . I = 0.05 A
T = 10 S
Q = ?
W.K.T
I = Q/T
0.05 = Q / 10
Q = 5 / 10
1 / 2
0.5 COLUMB .
Similar questions