Answer plz this two questions
Attachments:

Answers
Answered by
0
Odometer is a device measures of speed of an automobile.
1.a given, distance = 300 m
Time 60 sec,
Therefore speed = distance / time
Therefore, speed of scooter = 300/60= 5 m / s.
B. Speed, 36 km / hour
36*1000/3600= 10 m/s. Therefore speed of car is faster then scooter
1.a given, distance = 300 m
Time 60 sec,
Therefore speed = distance / time
Therefore, speed of scooter = 300/60= 5 m / s.
B. Speed, 36 km / hour
36*1000/3600= 10 m/s. Therefore speed of car is faster then scooter
guptasarthak2003:
How was ur answer
Similar questions