Math, asked by Anonymous, 5 months ago

Answer the above question​

Attachments:

Answers

Answered by kuralanbuvanathi
2

Answer:

Please mark me as the Brainliest

Step-by-step explanation:

Given:

Radius=7cm,

Height=10cm

Volume of the cylinder = πr2h

Then,

= (22/7) × 7 × 7 × 10

= 22 × 70

= 1540 cm³

Answer: 1540 cm³

Answered by pathakanjali668
1

Answer:

1540cm³

Step-by-step explanation:

Given: Radius=7cm,

Height=10cm

Volume of the cylinder=πr²h

= 22/7×7×6×10=1540cm³

Similar questions