answer the question ✔✔✔
Attachments:

Answers
Answered by
0
Answer:
good evening my dear friend always be happy
Answered by
1
Given :-
- An object moves 26meter in first 3 second and 16meter in next 3second while it travels 18 meter in the last 3 second.
To find :-
- Average speed
Solution :-
In first case
- Distance travelled (D1) = 26m
- Time taken (t1) = 3s
In second case
- Distance travelled (D2) = 16m
- Time taken (t2) = 3s
In third case
- Distance travelled (D3) = 18m
- Time taken (t3) = 3s
As we know that
- → Average speed = Total distance travelled/total time taken
- → Average speed = D1 + D2 + D3/t1 + t2 + 3
- → Average speed = 26 + 16 + 18/3 + 3 + 3
- → Average speed = 60/9
- → Average speed = 6.6 m/s
Hence,
Average speed of object is 6.6m/s
Similar questions