Science, asked by shinystare72, 4 months ago

Answer this in your Words❤​

Attachments:

Answers

Answered by ks2198588
4

Answer:

from 10 class really but i think it is from 10 book

1. power of lens is the ability of a lens to converge the rays falling on it. 1 dioptre is the power of the lens whose focal length is 1 m

2. v= +50 cm

u= ?

p=?

as image formed by a lens is real inverted of the same size implies object

U= 2f =50 cm

F= 50/2 =25 cm

p = 1/f(m) OR 100 /f(cm)

p= 100/25 = 4d

3. focal length is given = 2m

power of lens p =1/p

P = 1/-2 (v always take it negative)

then p= -0.5D

Explanation:

hope its help you

please mark me as brainliest

Similar questions