answer this question
Attachments:

Answers
Answered by
1
Step-by-step explanation:
Amount of water that can be stored = 1.5×2×7 = 21m³
and 1m³=1000 litres
Hence, 21m³= 21000 litres
Similar questions
India Languages,
3 months ago
Geography,
3 months ago
Science,
3 months ago
Biology,
6 months ago
Math,
1 year ago