ANSWER THIS QUESTION AND I mark you brainiest
Attachments:

Answers
Answered by
1
Let the initial SP be x
New SP = Initial SP -25% of initial SP
45 = x - 25x/100
45 = (100x-25x)/100
4500 = 75x
x = 4500/75 = €60
Therefore, the price before discount is €60
Hope this is helpful to you
Pls mark as brainliest
Follow me and I'll follow back
Answered by
3
Let the initial price before process reduction be X pound Sterlings.
25% is reduced.
Hence, 75% of X = £45
X = £60.
Hope this helps...
Plz don't forget to mark as brainliest ☝ ☝☝ ☝☝ ☝
Similar questions