Science, asked by haramnahid123, 1 year ago

answer this question fast

Attachments:

Answers

Answered by tahirbashasyed
1
initial velocity u = 90 km/s = 25 m/stime  t  = 5 secmass  m = 200 kg final velocity v = 0 m/s
Formula for velocity is v = u + at
Substitute values of all the variables in the above equation 
0 = 25 + a * 5-5a = 25a = -5
Therefore acceleration = -5m/s²
Formula for Force is F = ma. Substituting the values for mass and acceleration, we get the force.
 F = 200*-5F = -1000 N

Therefore force is -1000 N
Similar questions